تفاوت ردیاب رادار با ردیاب های چینی

تفاوت ردیاب رادار با ردیاب های چینی

سلام برهمراهان همیشگی وب سایت رادار

در این مقاله قصد داریم یک مقایسه منصفانه (نه از روی غرض) درباره تقابل رادار با ردیاب های چینی خدمت شما دوستان عزیز ارائه دهیم. طبیعتا ردیاب های چینی موجود در بازار گاهی رسالت خود به عنوان ردیاب خودرو را درست انجام نمی دهند اما میخواهیم همراه هم آسیب ها و خطرات ردیاب های چینی و مزایا و معایب ردیاب رادار را بهتر بشناسیم.

درآخر هم سعی داریم راه کارهای لازم جهت کم کردن خطرات احتمالی برای کسانی که این محصولات ( ردیاب های چینی ) را خریداری نموده اند و یا حتی با خواندن این مقاله هنوز قصد خریداری آن را دارند ارائه نمائیم و بتوانیم از تکنولوژی های جدید، بدون مشکل و خطر استفاده بهینه داشته باشیم.

در حال حاضردر کشورعزیزمان ایران بینش و آگاهی مردم به حدی افزایش یافته است که معنای امنیت را بهتر از هر برهه زمانی دیگری درک میکنند. 

با وجود اینکه در ایران تولید کننده های معتبر ردیاب غیر از رادار فعالیت دارند و برخی برندهای ردیاب های اروپایی هم جای خود را میان بازار ردیاب ایران باز کرده اند ، اما وقتی گزینه ارزان بودن و هزینه کمتر(که با شرایط اقتصادی امروز هم هماهنگ تر به نظر می رسد)، بر مهترین عوامل که شامل کیفیت و پشتیبانی 24 ساعته است چیره میشود، برخی از هموطنان با این فرض که ردیاب چینی هم جنس درجه 1 و درجه 2 دارد و همان کار را انجام می دهد، روی به ردیاب های بی کیفیت چینی میاورند.

 

 

ردیاب چینی یا بزرگترین خطرات امنیتی متاسفانه اکثر ردیاب های چینی موجود در بازار از شرکت هایی به ایران وارد می شوند که سعی دارند طبق نیازهای اولیه مشتری و حتی با برند شخصی ( بخوانید بدون نام ) محصول نهایی را تحویل مشتری دهند.

این شکل از واردات باعث می شود محصولی که به دست مصرف کننده می رسد بسیار ساده و ابتدایی بوده و در عین حال فاقد پشتیبانی باشد. این درحالیست که پشتیبانی 24 ساعته یکی از بزرگترین برتری های ردیاب رادار است.

این نکته باعث می شود تا علاوه بر عدم تامین امنیت توسط دستگاه های چینی، احتمال خرابی دائمی آن ها نیز بالا برود چرا که معمولا هیچکدام از این ردیاب های چینی توسط شرکت مادر پشتیبانی نمی شود و به عنوان یه محصول یکبار مصرف به بازار عرضه می گردد که این امر با ماهیت ردیاب و ردیابی خودرو تعارض دارد.

ما در این مقاله چند نمونه از این برندهای ردیاب چینی را مورد بررسی قرار می دهیم تا پس از مطالعه آن علاوه بر آگاهی از خطرات آنها، خودتان قضاوت نهایی را انجام دهید :

چطور افراد غیرمجاز به شماره سیم کارت ردیاب خودرو ما دسترسی پیدا می کنند؟

شماره سیم کارت ردیاب شما از همان ابتدا توسط نصاب ردیاب از شما گرفته میشود!!!

نکته دوم اینکه شماره سیم کارت توسط شما در وب سایت هایی که هم نمونه های ایرانی دارند و هم نمونه های چینی، غالبا بخاطر ردیابی و مسائل پشتیبانی ثبت می گردد و( با توجه به دانش فنی و امنیتی ضعیف شرکت های بازرگانی ) احتمال هک این سایتها بسیار زیاد است. 

بدیهی است که بعد از هک شدن می تواند حتی نشر عمومی داده شود که این باعث خواهد شد تعداد افرادی که به راحتی می توانند هم موقعیت شما را داشته باشند و هم درب های خودرو را به راحتی باز کنند و حتی با خاموش کردن خودرو خسارات جبران ناپذیری به شما وارد کنند به راحتی افزایش می یابد.

لازم به ذکر است اطلاعات قرار داده شده در بالا اطلاعات محرمانه و یا خاصی نیست و با یک جستجو ساده در وب سایت های بسیاری قابل دریافت می باشد . 

تنها هدف ما به عنوان یک شرکت ارائه دهنده ردیاب حرفه ای با پشتیبانی 24 ساعته و قیمت مناسب از بازنشر برخی از این دستورات، واقعی نشان دادن این خطر بزرگ برای شما بازدیدکننده و خواننده گرامی است که خدای ناکرده دچار مشکل و خسارتی نشوید.

خوب تا اینجای کار خطرات محتمل و بزرگ ردیاب های خودرو چینی را بیان کردیم اما در اینجا به راهکارهای این موضوع می پردازیم:

راهکارهای پیشنهادی رادار جهت کم کردن خطرات ردیاب چینی:

مهمترین و اولین راهکار این هست که با مطالعه تفاوت ردیاب رادار با ردیاب های چینی در حد ممکن از چنین ردیاب ها و شرکتهای بازرگانی ردیاب تهیه ننمایید و سعی کنید به تولید کنندگان داخلی و شرکتهایی که محصولات با کیفیت خارجی به شما میدهند اعتماد کرده و ردیاب خودرو تهیه نمائید.

نکته دوم این که به هیچ عنوان شماره سیم کارت خود را در اختیار هیچ شخصی قرار ندهید و حتی در سامانه های ردیابی نیز به هیچ عنوان ثبت ننمایید.(و این نکته به این معنی است که عملا فقط یک دزدگیر ماهواره ای روی خودرویتان نصب کرده اید).

راهکار سوم: در صورتی که یک قبلا ردیاب چینی خریداری کرده اید یا انتخاب شما این گزینه است، پیشنهاد ما این است که سعی کنید از قابلیتهایی مانند خاموش کردن خودرو (رله قطع کن) و سیستم دزدگیر در ردیاب چینی استفاده نکنید.
در انتها تصویر برخی از ردیاب های چینی که حتی با برند ایرانی نیز به فروش می رسند را قرار میدهیم تا در خرید و انتخاب این محصولات پرخطر دقت بیشتری به عمل آورید.

 

اما آیا می شود برای ردیاب های چینی تغییر رمز انجام داد یا رمز آنها را به رمزی غیر از 123456 تغییر داد تا با این کار دسترسی ساده به آن را از بین برد ؟!

جواب سوال بالا به نکته ای که در ابتدا ذکر کردیم باز می گردد و آن این است که بخاطر نداشتن شرکت مادر، عملا هیچ پشتیبانی در این خصوص انجام نمی شود و حتی پس از تغییر پسورد از 123456 هم می توان با یک کد دستوری دیگرکه به راحتی در اینترنت قابل دسترسی است می توان رمز تغییر یافته را ریست کرد و به همان رمز 123456 معروف بازگرداند !!!
و اما کدهای پیامکی :

adminpassword13142324adminpassword13142324format123456adminpassword13142324format123456format123456

format123456

formatformat

فقط نمونه هایی از این دستورات فوق العاده خطرناک است

جالب اینجاست که یکی از دستورات بالا بنا بر مدل و سال تولید می تواند پسورد ردیاب شما را ریست نماید و حالت پیش فرض را قرار دهد. و این نکته را هم در نظر بگیرید که این رمز به راحتی تنظیمات شما را به حالت پیش فرض بازگردانده و دسترسی را برای افراد غیر مجاز باز میکند. و این بدان معنی است که ردیاب خودرو چینی خود بهترین وسیله برای کمک به سارقان خودرو است و تفاوت ردیاب رادار با ردیاب های چینی محسوس تر خواهد شد.

 

ردیاب کوبان

شرکت چینی کوبان محصولاتش را با زمینه کاری دزدگیرهای ماهواره ای تولید می کند. مجموعه دستورات و پروتکل ارتباطی ساده آن باعث شده است تا شرکتهای بازرگانی ایرانی بدون دغدغه فنی از این سیستم ها استفاده نمایند .

شرکتهای ارائه کننده این محصولات غالبا شرکتهایی صرفا بازرگانی هستند و معمولا پس از واردات یک محصول و فروش آن با سود بالا، خریدار را با مشکلات فراوان تنها می گذارند و همچنین عدم دسترسی و کنترل خروجی اطلاعات باعث می شود این محصولات در حد یک دزدگیر ماهواره ای باقی بمانند و عملا کنترل و نظارت معنای خاصی پیدا نکنند.

عموما جهت استفاده از ردیاب خودرو , احتیاج به یک سیم کارت است که باید آن را در ردیاب قرار دهید تا بتوانید به کنترل ردیاب و دریافت موقعیت لحظه ای دسترسی پیدا کنید. بعد از قرار گرفتن سیم کارت درون ردیاب کوبان و نصب آن، خطرات و نا امنی خودرو شما آغاز می شود، به طوری که اگر شماره سیم کارت ردیاب شما عمدا یا سهوا به شخصی داده شود، به راحتی کنترل خودرو شما در اختیار وی قرار خواهد گرفت.
البته این به آن معنا نیست که هر دستگاه ردیابی که با سیم کارت کار می کند امنیت پایینی دارد، بلکه (یکی از تفاوت ردیاب رادار با ردیاب های چینی ) دستگاه های ردیاب رادار علاوه بر استفاده از سیم کارت برای انتقال داده ها ، پاسخ های پیامکی و دستورات امنیت فوق العاده بالایی دارد بطوری که حتی اگه شماره آن در دسترس افراد قرار گیرد به علت پروتکل های امنیتی قوی، توانایی دسترسی و کنترل خودرو را نخواهند داشت.

برای ضعف امنیتی کالای چینی که مطرح کردیم دلایل خاص خود را ارائه می کنیم :

برای مثال اگر پیامک کد دستوری disarm123456 به ردیاب ارسال شود دزدگیر شما قطع خواهد شد و درب های خودرو شما باز میگردد !!!

و یا اگر دستور پیامکی خاموشی STOP123456 به ردیاب خودرو چینی برسد، ردیاب خودرو شما را خاموش می کند و سارق به راحتی در چشم به هم زدنی با استفاده از ردیاب خودرو، کنترل خودرو را شما بدست می گیرد !!!

اما منظور ما از خطر همیشه فقط سرقت نیست، بلکه خطرات دیگری هم هست. در ادامه با ما همراه باشید :
به عنوان مثال اگر دستور پیامکی خاموشیquickstop123456 در هر شرایطی به ردیاب برسد، بلافاصله خودرو شما را( حتی با سرعت 120 کیلومتر در اتوبان) خاموش می کند. لطفا خودتان خطرات احتمالی مرتبط را تصور کنید !!!

این قابلیت هایی که در این قسمت برشمردیم به اصطلاح امکاناتی است که شما به خاطر آن ردیاب خودرو چینی را انتخاب نموده اید . همین قابلیتها میتواند در صورت استفاده غیرمجاز به شما آسیب بزند. 

که البته چندان دور از ذهن نیست. حال بیایید دقیق تر به کد های پیامکی بالا نگاه کنیم . با ملاحظه آن متوجه می شویم که انتهای همه آنها مشترک است. بله این (کلمه عبور) ردیاب چینی است !!!!

راه های ارتباطی رادار 

2 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند