ردیاب چیست

ردیاب چیست ؟

شاید تا به حال در بین انبوه تبلیغات، بنر ها و پیام های زیادی که همه ما با آن ها سر و کار داریم، اسم ردیاب به چشمتان خورده باشد، ولی تا امروز فرصتی برایتان پیش نیامده تا راجع به آن دقیق تر بدانید. از نظر شما ردیاب چیست ؟ چقدر با ردیاب آشنایی دارید؟ آیا شما فکر می کنید ردیاب خودرو همان دزدگیر خودرو است؟ یا اگر می خواهید در مورد انواع ردیاب بیشتر بدانید، در این صورت حتما مطالب این مقاله را تا آخر بخوانید.

بهتر است با این سوال آغاز کنیم ردیاب چیست ؟ ردیاب یک تجهیز امنیتی است، که موقعیت سوژه مورد نظر را در هر لحظه به شما اعلام می کند. حتما شما هم زمانی که اسم ردیاب را می شنوید؛ یاد ردیاب خودرو می افتید اما باید بدانید ردیاب کاربرد های بسیار مختلفی دارد که بسته به نیازمان از هر کدام از آن ها استفاده می کنیم. بهتر است قبل از داشتن هر گونه ردیاب نیاز خود را دقیق بشناسید تا بدانید انتخاب کدام ردیاب برای شما هوشمندانه تر و پر کاربرد تر است. هم اکنون این سوال پیش می آید چه زمانی باید ردیاب بخرم؟

 • اگر پارکینگ امنی برای وسیله نقلیه خود ندارید.
 • اگر همیشه نگران فرزندتان در مسیر مدرسه و خیابان هستید.
 • اگر مدیریت یک ناوگان را به عهده دارید.
 • اگر کارفرمایی هستید که چند راننده برای شما کار می کنند.
 • اگر به حیوان خانگی خودتان خیلی وابستگی دارید.
 • اگر ماشینتان را به بقیه امانت می دهید.
 • اگر حواستان به سرعتتان نیست.
 • یا حتی اگر همیشه ماشین خود را زیر تابلوی حمل با جرثقیل پارک می کنید!

اگر با هر کدام از مسائل بالا دست و پنجه نرم می کنید، ردیاب رادار فرشته نجات شماست.

انواع ردیاب را بشناسیم

بعد از آشنایی با اینکه ردیاب چیست ؛ در این قسمت در مورد انواع ردیاب توضیح خواهیم داد. همان طور که گفتیم ردیاب های بسیار متنوعی برای مصرف های مختلف وجود دارد. مانند:

 • ردیاب خودرو
 • ردیاب شخصی
 • ردیاب حیوانات
 • ردیاب موبایل
 • ردیاب آهنربایی یا ردیاب ترانزیت

که در ادامه به طور کلی به آن ها اشاره می کنیم:

ردیاب ماهواره ای خودرو

یکی از پر فروش ترین انواع ردیاب، ردیاب خودرو می باشد. این ردیاب مخفی در هر جای خودرو می تواند جاسازی شود و اطلاعات زیادی را در اختیار صاحب خودرو قرار دهد. به کمک ردیاب ماهواره ای ماشین اطلاعات توسط اپلیکیشنی که در گوشی همراه نصب می شود و یا سامانه تحت وب در اختیار صاحب خودرو قرار می گیرد. اطلاعاتی از قبیل:

 • نشان دادن موقعیت لحظه ای خودرو
 • بروز هر گونه سرقت مثل سرقت خودرو، باتری، ردیاب و..
 • تعریف سرعت مجاز و اطلاع دادن به مالک در صورت تجاوز از سرعت مشخص شده
 • ذخیره مسافت طی شده به طور دقیق همراه با ساعت و تاریخ
 • اعلام حمل با جرثقیل
 • یادآوری خدمات دوره ای مثل بیمه و تعویض روغن و…
 • اعلام تغییراتی که در خودرو رخ می دهد مثل: باز شدن درب ها، جابه جایی، تصادف، ضربه و روشن شدن خودرو
 • خاموش و روشن کردن خودرو از راه دور

در واقع جی پی اس خودرو یک وسیله سخت افزاری است که پس از نصب آن شما می توانید این اطلاعات را به صورت آنلاین یا آفلاین در اختیار داشته باشید. ما در مقاله امکانات اپلیکیشن ردیاب خودرو این امکانات را به طور کامل بررسی کردیم. اما چرا باید با وجود دزدگیر خودرو ردیاب داشته باشیم؟ جواب این سوال بسیار ساده است! بار ها با صدای آژیر های ممتد ماشین ها در خیابان ها مواجه شده ایم که هیچ کسی به فکر خاموش کردن آن نیست. در واقع چون صاحب ماشین اصلا صدای کمک خواستن ماشین خود را نمی شنود. این نشنیدن ها سرقت را بسیار آسان کرده است. هم چنین با یک جستجو کوچک در اینترنت، به سادگی روش از کار انداختن دزدگیر پیدا می شود و این مهم ترین و اولین گام برای دزدی است! اما با ردیاب شما در هر لحظه آمار ماشین خود را دارید و خیالتان از بابت همه چیز راحت است.

ردیاب شخصی

ردیاب شخصی بجز استفاده در موارد جاسوسی کاربرد های مختلف دیگری هم دارد. در زمینه ردیاب شخصی می توانیم به ردیاب برای کودکان، سالمندان، بیماران آلزایمری و معلولین ذهنی اشاره کنیم. با این ردیاب های هوشمند می توانیم موقعیت لحظه ای افرادی را که مورد نظر ما هستند، بررسی کنیم و خیالمان از گم شدن آن ها راحت باشد. از دیگر امکانات خوبی که جی پی اس های همراه در اختیار ما می گذارند، تعیین محدوده حرکتی است. به طور مثال به کمک این ویژگی اگر فرزند ما از محدوده حرکتی که برای او تعیین کرده ایم فراتر برود، به ما اطلاع داده می شود.

ردیاب حیوانات

حتما بار ها با آگهی حیوان گم شده مواجه شده اید و دیده باشید که صاحبان این حیوانات از این بابت بسیار نگران هستند. اگر شما یک حیوان خانگی بازیگوش دارید، می دانید که هیچ وقت خیالتان از بابت امنیت آن راحت نیست. شما به عنوان صاحب آن حیوان خانگی نگران وضعیت آن ها چه در خانه و چه در فضای باز هستید. با استفاده از ردیاب حیوانات می توان از شر این نگرانی خلاص شد. این ردیاب کوچک و سبک به قلاده و گردن آن ها متصل می شود. با این جی پی اس پر کاربرد می توان آمار حرکتی حیوانات را بر روی گوشی مشاهده و از گم شدن آن ها جلوگیری کرد.

ردیاب موبایل

با وجود حجم زیادی از اطلاعات شخصی که در تلفن های همراه نگه داشته می شود، گم کردن موبایل یک فاجعه است! حادثه خبر نمی کند. هر لحظه گوشی شما در خطر است. به کمک ردیابی که بر روی موبایل شما نصب می گردد، اگر موبایلتان را گم کردید نگران نباشید. امکان پیدا شدن تلفن همراه شما، مهم ترین کاربرد ردیاب موبایل است. اگر پدر یا مادری حساس هم باشید که کنترل تلفن همراه فرزندتان برایتان دغدغه است؛ با استفاده از جی پی اس موبایل می توانید از فعالیت های او مطلع شوید. این ردیاب کاربرد نسبتا مشابهی با ردیاب شخصی دارد. شما با نصب ردیاب موبایل بر روی تلفن عزیزانتان می توانید از موقعیت مکانی فعلی آن ها با خبر باشید.

ردیاب ترانزیت یا ردیاب آهنربایی

خودرو های سنگین به دلیل حرکت در مسیر های طولانی و گاها دور افتاده در معرض خطرات زیادی مثل سرقت بار و راهزنی هستند. یکی از اصلی ترین گزینه ها برای ردیابی و نظارت بر وضعیت محموله بار خودرو سنگین و كاميون هاي حامل كالا هاي ترانزيتي استفاده از ردیاب آهنربایی است. ردیاب آهنربایی یک تجهیز امنیتی برای صاحب بار است که بتواند محموله خود را به طور آنلاین کنترل کند و از وضعیت بار آگاهی یابد. این ردیاب بدون عملیات نصب، بر روی بار قرار داده می شود و به منبع برق نیازی ندارد. در این حالت باتری هایی با توان بالا به دستگاه اضافه شده و مجموعه دستگاه و باتری های آن در یک قاب قرار داده می شوند. ردیاب های آهنربایی دارای شارژر هستند و بعد از اتمام مدت شارژ باتری ها، باید برای چند ساعت به شارژر وصل شوند. مدت زمان نگهداری شارژ، بسته به توان باتری و نوع تنظیمات دستگاه ( حالت بهینه یا آنلاین و پر هزینه یا آفلاین ) می تواند بین کمتر از یک هفته تا بیش از یک ماه نوسان داشته باشد.

ردیاب چگونه کار می کند؟

ردیاب حداقل از 24 ماهواره و الگوریتم برای تامین مکان، سرعت و هماهنگ سازی زمان برای سفر های هوایی، دریایی و زمینی استفاده می کند. این 24 ماهواره GPS بر روی مدار متوسط زمین (MEO) به ارتفاع حدود 20000 کیلو متری از سطح زمین قرار گرفته اند. ماهواره های جی پی اس هر 12 ساعت یک بار ( دو بار در هر شبانه روز) یک دور کامل به دور زمین می گردند. اطلاعاتی که از ماهواره ها به زمین می رسد، توسط 5 ایستگاه زمینی دریافت می شود.گیرنده با محاسبه اختلاف زمان ارسال سیگنال از ماهواره و زمان دریافت آن توسط گیرنده اطلاعات دقیق از فاصله گیرنده و ماهواره به دست می آورد. یک گیرنده GPS سیگنال های دریافتی از چندین ماهواره را ترکیب می کند تا موقعیت دقیق آن را با استفاده از فرآیندی به نام مثلث بندی محاسبه کند. برای تعیین محل گیرنده به سه ماهواره نیاز است، اگرچه اتصال به چهار ماهواره به علت دقت بالاتر ایده آل است. به همین سادگی!

ویدئو ردیاب چیست​

در این ویدئو در مورد این ردیاب چیست توضیحات بیشتری داده شده است.

برچسب ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند